W tym tygodniu zrobię prezent bliskiej mi osobie, zupełnie bez okazji.

Wyzwanie

wyzwanie 42 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zrob komus prezent bez okazji

Dlaczego?

Prezent z zaskoczenia sprawi dużo więcej przyjemności, niż wtedy, gdy ktoś się go spodziewa – w czasie świąt, czy z okazji urodzin. Prezent bez okazji uszczęśliwia na dłużej, ponieważ nie dajemy go „bo wypada”. Świadczy on o tym, że myślimy o drugiej osobie i chcemy zrobić jej przyjemność.

Dawanie prezentów, nie tylko sprawia radość osobie obdarowanej, ale również darczyńcy. Dlaczego? Ponieważ bardziej doceniamy to, co mamy i możemy się tym dzielić. Dodatkowo, myślenie o innych sprawia, że zapominamy o własnych problemach. Zaspakajamy też w ten sposób zwyczajną ludzką potrzebę więzi.

Pomysł na prezent

Może to być „klasyczny” prezent – zapakowany i przewiązany wstążką, jeśli akurat wiemy, co przydałoby się drugiej osobie.

Ale może to być również coś niematerialnego. Poniżej kilka moich faworytów:

– zaoferowanie podwiezienia w wybrane miejsce (zwłaszcza, gdy na dworze jest zimno i deszczowo…),
zrobienie zakupów lub obiadu, gdy ktoś jest chory lub zmęczony po nieprzespanej nocy z małym dzieckiem ;),
pomoc w porządkach lub wyręczenie w obowiązkach,
upieczenie ciasta bez okazji dla bliskiej osoby,
zrobienie zakupów on-line przy okazji robienia ich dla siebie…

Wszystkie te propozycje mają wspólny mianownik – wymagają poświęcenia swojego czasu. Myślę, że jest to najcenniejszy podarunek jaki możemy sprawić, biorąc pod uwagę, że tego czasu zawsze mamy za mało.wyzwanie 42 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zrob komus prezent bez okazji rysunek

Więcej pomysłów?

1) Czerp inspiracje z działań innych – co inni robią dla mnie, aby sprawić mi przyjemność? Jak mogę się im odwdzięczyć?

2) Zadaj bliskiej osobie jedno pytanie – „Jak się dziś czujesz? Co mogę zrobić, abyś poczuł/a się (jeszcze) lepiej?” i oczywiście postaraj się to zrobić :) Zwykle zadanie tego pytania sprawia, że druga osoba się uśmiecha. Czasami najlepszym prezentem jest sama chęć pomocy.

Ciekawa jestem, które wyzwanie przyniesie więcej radości – sprawienie prezentu sobie (wyzwanie 26 – Zrób sobie prezent), czy bliskiej osobie?

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>