Wrzesień kojarzy mi się z powrotem do szkoły. Zawsze lubiłam powakacyjne spotkania ze znajomymi, zapach nowych podręczników i otwieranie niezapisanych, świeżo zakupionych zeszytów… Do dziś – chociaż jestem już dobrych kilka lat po studiach, ten okres roku zawsze motywuje mnie do nauki czegoś nowego.

Wyzwaniewyzwanie 36 perfekcyjny rok pozytywne miejsce naucz sie czegos nowego

Już teraz zastanowię się, co chciałabym umieć za tydzień o tej porze i poświęcę minimum pół godziny każdego dnia na doskonalenie tej umiejętności lub na zgłębienie wiedzy na interesujący mnie temat.

Nauka przez całe życie

Chociaż szkołę mam już za sobą, to wcale nie oznacza dla mnie końca nauki. Od zawsze zdobywanie wiedzy wiązało się dla mnie z czymś przyjemnym. Im więcej się uczę, tym więcej chcę się nauczyć ;) Na szczęście w dobie Internetu jest to wyjątkowo łatwe i prawie bezpłatne, np. na Youtube można znaleźć kanały z filmami na dosłownie każdy temat, słuchać podcastów, czy zainstalować aplikację na telefonie i korzystać z niej w każdych warunkach. cytat pozytywne miejsce lepszy dobry o cromwellUcząc się nowych rzeczy, staram się pamiętać, aby:

1. Uczyć się małymi „porcjami”

Zwykle na początku mam tak dużą motywację do nauki, że chcę nauczyć za dużo i za szybko. Już po kilku dniach dopada mnie…życie, w którym nie mam tak dużej ilości czasu na tak intensywny „program”, który sobie zaplanowałam pod wpływem impulsu. Teraz nie narzucam sobie szybkiego tempa – pół godziny dziennie to ilość czasu, którą przeważnie udaje mi się wygospodarować. Jeśli uda się więcej – super, jeśli nie – trudno. Ważna jest dla mnie systematyczność, a nie jednorazowe działanie i szybka utrata motywacji.

2. Wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce

Nie poprzestaję na etapie zrobienia pięknych notatek, od razu staram się wykorzystać zdobytą wiedzę. Nauka przez doświadczenie, na w własnych błędach daje znacznie więcej niż sucha, książkowa wiedza. Kiedyś odwlekałam ten moment „sprawdzenia się”– tkwiłam w bezpiecznej strefie nauki, gdzie nie mogły dosięgnąć mnie żadne porażki. Łatwiej jest przecież robić w kółko to, co nam dobrze wychodzi, co jest nam znane. Ale ile przyjemności daje sprawdzenie się w zupełnie innej dziedzinie, zrobienie czegoś nowego. I tutaj koniecznie trzeba pamiętać, aby…

3. Nie rezygnować, gdy nie wychodzi

Na początku może okazać się, że to czego się uczę, sprawia mi trudności. Zwykle tak się dzieje, gdy robimy coś po raz pierwszy. Wtedy ważne jest, aby pamiętać, że to „stały punkt programu” w toku nauki. Wraz z nabraniem doświadczenia, będzie lepiej.

4. Ustalić plan działania

Same chęci nie wystarczą, muszę ustalić plan działania, czyli wpasować czas na naukę w mój harmonogram dnia. Dzięki temu, wcześniej czy później, stanie się to moim nawykiem (pisałam o tym tutaj).

5. Wiedzieć kiedy odpuścić

Czasami mam takie dni, kiedy za nic nie mogę zabrać się do pracy. Wtedy szukam możliwości połączenia nauki z rozrywką (np. zamiast zapamiętywać słówka z języka obcego, puszczam film z napisami) lub zupełnie odpuszczam i wracam do nauki kolejnego dnia. W końcu zdobywanie wiedzy dla przyjemności ma faktycznie dawać przyjemność, a nie frustrować. wyzwanie 36 perfekcyjny rok pozytywne miejsce naucz sie czegos nowego rysunek

Trening umysłu

O umysł tak jak o mięśnie i ciało należy dbać (był już wpis poświęcony aktywności fizycznej, teraz czas „rozruszać” głowę). Zdaniem lekarzy, ważne jest stawianie przed mózgiem intelektualnych wyzwań i prowadzenie twórczego życia. Nasz umysł potrzebuje różnych aktywności, tak jak różnych rodzajów ćwiczeń potrzebują nasze mięśnie. Jeśli ich nie ćwiczymy, nie używamy – zanikają, podobnie jak połączenia neuronów w mózgu. Dlatego tak istotne jest aktywowanie różnych jego obszarów. Jeżeli odpowiednio nie będziemy ich stymulować (np. poprzez czytanie książek, granie na instrumentach lub w gry, rozwiązywanie łamigłówek, malowanie, naukę języków obcych), mózg będzie źle funkcjonować. Niestety oglądanie telewizji nie wpływa na polepszenie pracy mózgu, a nawet łączy się z gorszym jego funkcjonowaniem.

Naukę czas zacząć. Miłego tygodnia :)

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>