Cały czas podwyższam poprzeczkę, na drodze do „najlepszej wersji siebie”. Dlatego w tym tygodniu wdrażam w życie kolejne wyzwanie – tym razem z myślą o przyszłości, dalekiej przyszłości… Zastanowię się jaką zmianę 70- letnia wersja mnie, chciałaby, abym wprowadziła już od dziś ;) Brzmi abstrakcyjnie? Nie koniecznie. Okazuje się, że to, jak będzie wyglądało nasze życie za kilkadziesiąt lat, zależy od naszych zachowań tu i teraz.

Pozytywne starzenie się

Do wyzwania zmotywował mnie bardzo ciekawy artykuł – „Pozytywne starzenie się” George E. Villant, którego sens można zawrzeć w zdaniu: „dodać więcej życia do lat, a nie tylko więcej lat do życia”. Badania skupiają się na analizie długowieczności nie tylko pod względem zdrowia fizycznego, ale głównie od strony psychologicznej. Autor porównał człowieka, do… samochodu.

„O wszystkim decyduje właściwe prowadzenie i utrzymanie go w dobrym stanie. Często stare samochody stają się wrakami nie z powodu starości, ale z powodu złego dbania o nie, niewłaściwej jazdy i złego użytkowania. Podobnie jak z ludźmi. (…) Prawidłowe dbanie o siebie odgrywa kluczową rolę.”

Na co dzień zwykle nie myślę o tym, jak będzie wyglądać moje życie, gdy będę mieć 70 czy 80 lat. Ale po lekturze tego artykułu, doszłam do wniosku, że warto się nad tym zastanowić i podjąć działania, aby „przyszła wersja mnie” kiedyś mi za to podziękowała.

Z badań wynika, że czynniki decydujące o pozytywnym starzeniu to: niepalenie lub rzucenie palenia w młodym wieku, stoicyzm i reagowanie z humorem, brak problemu z nadużywaniem alkoholu, zdrowa waga, stabilne małżeństwo, ćwiczenia fizyczne, wykształcenie (osoby z wyższym wykształceniem wykazują większą skłonność do dbania o siebie – im wyższy był poziom wykształcenia badanego, tym bardziej prawdopodobne było, że rzuci on palenie, będzie się właściwie odżywiać i używać alkoholu w umiarkowanych ilościach).

Wniosek: „To, czy dożyjemy podeszłego wieku pełni wigoru zależy nie od gwiazd czy genów, ale od nas samych.” Wszystko w moich rękach, więc czas wziąć się do pracy.

Wyzwaniewyzwanie 35 perfekcyjny rok pozytywne miejsce z mysla o przyszlosci

Lista propozycji

Kiedy myślę o tym, co mogłabym zrobić już teraz, aby moja „przyszła wersja mnie” była zadowolona, to przychodzą mi do głowy różne propozycje. Oddaję więc głos 70- letniej wersji mnie ;)

1. Zadbaj o zdrowie

Jakoś zawsze pamiętasz, aby pójść do fryzjera, ale o zrobieniu badań profilaktycznych już nie. Ustal jeden dzień w roku i zrób komplet badań.

2. Zmień coś w swojej diecie

Przestań objadać się słodyczami i fastfoodami. Teraz to ciastko wydaje się zupełnie nieszkodliwe i niewinne, ale jeśli pomnożysz je przez ilość dni w roku i lat, to uzbiera się z tego całkiem pokaźna ilość, która na starość może poskutkować poważnymi chorobami. Pomyśl, „czy warto poświęcać jutrzejsze szczęście dla dzisiejszej przyjemności”?
cytat pozytywne miejsce e izzard odpowiedni moment3. Zadbaj o ciało (pisałam o tym już w wyzwaniu Zadbaj o siebie)

Zacznij w końcu stosować te kremy pod oczy, nie masz już 15 lat…

4. Spełniaj marzenia (pisałam o tym w wyzwaniu Pierwszy krok do spełnienia marzenia)

Zadręczanie się myślami i żałowanie, że punkty z mojej listy marzeń nie zostały zrealizowane, wcale nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Dlatego życzę ci (a właściwie sobie ;) więcej odwagi i wytrwałości w ich realizacji.

5. Uprawiaj sport (pisałam o tym w wyzwaniu o aktywności fizycznej) i dbaj o prawidłową masę ciała

Bądź wytrwała i nie przestawaj ćwiczyć. Wiem, że czasem ciężko ruszyć się z kanapy, ale wtedy właśnie nie trzeba się nad tym długo zastanawiać, tylko zacząć. Zrób chociaż kilka powtórzeń i pamiętaj, że sukces jest sumą niewielkich wysiłków powtarzanych każdego dnia.wyzwanie 35 perfekcyjny rok pozytywne miejsce z mysla o przyszlosci rysunek

6. Dbaj o swoje finanse i zacznij oszczędzać

Porządek w każdej dziedzinie życia wychodzi na dobre – również w sferze finansowej.

7. Dbaj o relacje (pisałam o tym tutaj )

Dzięki obecności drugiej osoby (a nawet sama myśl o niej) powoduje, że problemy wydają się mniejsze.

8. Rób coś twórczego

Pielęgnuj w sobie ciekawość świata i podejmuj kreatywne działania, np. pisanie, czytanie, rysowanie. Dzięki temu mózg będzie cały czas aktywny i na długo pozostanie sprawny.

9. Nie narzekaj

Skoro już teraz zdarza ci się narzekać, to na starość ten stan się pogłębi, dlatego pielęgnuj pozytywne nastawienie ;)

Liczę na pozytywne rozpatrzenie moich sugestii.

Z pozdrowieniami,
Starsza Pani ;)

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>