W tym tygodniu zajmę się odkładanym w czasie marzeniem, tym, o którym myślę: „może kiedyś się uda…”. Nigdy nie będzie odpowiedniego „kiedyś”, jeśli sama nie zdecyduję, że już czas je zrealizować i wziąć sprawy w swoje ręce. Zrobię więc pierwszy krok do spełnienia mojego marzenia.

W Niebieskim Planerze nie mogło zabraknąć listy marzeń (możesz pobrać ją tutaj lub klikając na zdjęcie poniżej). Zapisuję na niej wszystko co chciałabym mieć, osiągnąć, przeżyć, zrobić z myślą o innych… Jest wciąż otwarta, na bieżąco dopisuję do niej nowe punkty – pomysły i małe projekty do zrealizowania. lista marzen pozytywne miejsceGdy uda mi się osiągnąć jakiś punkt, następuje bardzo uroczysty moment – wpisuję przy nim datę i odhaczam – to jest dopiero uczucie… Zrealizowałam marzenie. To brzmi dumnie ;)

Wyzwaniewyzwanie 33 perfekcyjny rok pozytywne miejsce spelnij marzenie

Marzenie a cel

Z mojej listy marzeń, wybiorę jedno i zajmę się nim w tym tygodniu. Gdy to zrobię, nie będzie nazywać się ono „marzeniem”, tylko „celem”. Przestanie być rozmytym pragnieniem, a stanie się realnym zadaniem do wykonania – zobowiązaniem, z konkretnym planem działania i datą wykonalności (więcej na temat ustalania celów pisałam tutaj).

Przykładowo, moim marzeniem jest podróż do Portugalii – dlatego w tym tygodniu ustalę konkretny kierunek podróży, sprawdzę, co warto tam zobaczyć, kiedy najlepiej pojechać i z jakimi kosztami muszę się liczyć (dojazd, zakwaterowanie, atrakcje), itd.

Czy wyobraźnia może pomóc w osiągnięciu celu?

Ewa Jarczewska-Gerc w swojej książce „Rola wyobraźni w osiągnięciu celu” wyjaśnia:

„Po pierwsze: wyobrażenia skupione na wysiłkach czy też rezultatach działania nie wskazują w jaki sposób osiągnąć cel (np. stać się bogatym, szczupłym, szczęśliwym, etc.). Bez planu akcji trudno zmierzać do celu, gdyż nie wiadomo, jakie działania podejmować, aby być skutecznym. (…)

Po drugie: pozytywne emocje, które pojawiają się, gdy wyobrażamy sobie już osiągnięty wynik, są źródłem przyjemności tu i teraz, odciągając naszą uwagę od faktu, że tylko wytrwałe, pełne wysiłku i nakładów działania jest konieczne do osiągnięcia sukcesów.

I po trzecie: skupienie na pozytywnym wyniku wprawia w tak dobry nastrój, że nie dostrzegamy potencjalnych zagrożeń czy przeszkód, które mogą pojawić się na drodze do realizacji naszego zamiaru.”

Podsumowując, gdy już wybiorę marzenie, to przestanę „śnić na jawie” i zabiorę się do planowania. wyzwanie 33 perfekcyjny rok pozytywne miejsce spelnij marzenie rysunek

Ostrzeżenie: nie będzie łatwo

Zawsze chciałam grać na pianinie. Oczami wyobraźni widziałam siebie grającą piękne utwory, a nauka gry była samą przyjemnością. Rzeczywistość, czyli ciągłe powtarzanie tej samej melodii, przy zachowaniu odpowiedniego tempa i ułożenia dłoni, okazała się niespodziewanie trudnym zadaniem. Bardzo często musiałam zmuszać się do ćwiczeń i złościłam, gdy coś mi nie wychodziło. Na dodatek te kilka mozolnie wypracowanych dźwięków, wcale nie brzmiało jak w moich wyobrażeniach, co bardzo zniechęcało mnie do dalszej nauki.

Gdybym od razu powiedziała sobie jasno i wyraźnie: będzie ciężko. To może uniknęłabym rozczarowania.

Dobrze jest na wstępie uświadomić sobie, że droga do osiągnięcia celu może wcale nie być łatwa, ani przyjemna. Istnieje rozbieżność pomiędzy przyjemnością z realizacji marzeń, a niekoniecznie przyjemnym procesem wdrażania tego marzenia w życie, polegającym na codziennej mrówczej pracy.cytat pozytywne miejsce paulo coelho usmiercenie marzen

Podejmowanie działania

Zauważyłam, że zawsze po przeprowadzonej analizie moich możliwości (czasowych, materialnych) oraz po uświadomieniu sobie jak wiele wysiłku będzie mnie to kosztowało, jestem jeszcze bardziej zmobilizowana do działania. W takim momencie czuję kontrolę nad sytuacją i odzyskuję wiarę w swoje możliwości.

Nie zostaje nic innego jak brać się do pracy i odkreślać kolejne punkty z listy marzeń ;)

Udanego tygodnia!

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>