Dziś rozpoczynamy kolejny tydzień projektu Perfekcyjny Rok. Określiłyśmy już nasze cele i uporządkowałyśmy przestrzeń wokół nas (pobieżnie ;). Kolejnym obszarem, na którym chcę skupić się w tym roku to dbanie o relacje z bliskimi.

Jest to cel, o którym staram się pamiętać nie tylko w tym tygodniu. Wymaga stałej uwagi
i pracy. Nie jest to proste zadanie, które można szybko „odhaczyć” z listy zadań. Jest raczej z kategorii tych, które nie mają „daty wykonania”. Należy o nie dbać codziennie, ulepszać małymi krokami.

dbaj o relacje wyzwanie 3

Zadbaj o relacje. Tylko co konkretnie powinnam zrobić? Zaczęłam zastanawiać się, co sprawia, że jakość relacji w związku jest dobra, a czego brakuje w momencie, gdy te relacje się pogarszają.

Doszłam do wniosku, że obecnie, przy ograniczonej ilości czasu i ciągłym zabieganiu, ważne są trzy obszary, które wymagają ode mnie stałej uwagi.

 

Trzy kroki do poprawy relacji w związku

 

1. Zorganizuj czas

Przy ruchomym planie dnia (zwłaszcza przy małym dziecku, które ciągle zmienia swoje upodobania – nazwijmy je „senno – żywieniowe”;), ważne jest wyznaczenie ram czasowych dla rodziny i dostosowanie ich do zmieniających się okoliczności. Chodzi o to, aby zawsze znaleźć chociaż chwilę tylko dla rodziny i to im poświęcić całą swą uwagę.

Dobra organizacja czasu, na pewno przyda się do rozplanowania zajęć w taki sposób, aby nie kolidowały one z „czasem dla rodziny”. Jest to tak samo ważne, jak planowanie odpoczynku, gdy mamy bardzo pracowity okres, bo w natłoku zadań, po prostu o nim zapominamy.

Gdy ustalimy na przykład, że ok. godziny 18.00 jest czas na wspólną zabawę z dzieckiem, to wszelkie inne obowiązki przekładam na inną godzinę. Nie rozpraszają mnie wtedy inne zadania i nie przejmuję się nieumytymi naczyniami w zlewie… Są sprawy ważne i ważniejsze :) Te mniej ważne mogą zaczekać.

2. Zadbaj o jakość czasu z rodziną

Gdy już wyznaczę „czas dla rodziny”, to równie ważna jest jakość tego czasu czyli jak pożytecznie spędzimy go razem. Czasami warto „czas przed ekranem” (telewizora, komórki czy komputera) zamienić na inne rozrywki – spacery, rozmowy, wspólne hobby czy zrobienie czegoś zupełnie nowego. Gdy pojawia się dziecko, do tej listy można dopisać jeszcze wspólne zabawy (i czas wylegiwania się na sofie przed telewizorem jakoś naturalnie się redukuje… ;)

3. Popracuj nad komunikacją

Przy natłoku myśli i spraw do załatwienia poziom komunikacji w związku drastycznie spada. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej jakość.

Niestety w takiej sytuacji porady w stylu: patrz komuś w oczy, potakuj czy powtarzaj ostatnie wypowiedziane przez partnera słowa, aby podkreślić nasze zaangażowanie w rozmowę (jak to często czytam w książkach na temat lepszej komunikacji) niewiele pomogą, gdy nasze myśli dryfują w zupełnie innym kierunku.

Pomoże jedynie prawdziwe zaangażowanie w rozmowę, skupienie się i szczera chęć wysłuchania tego, co ma do powiedzenia druga osoba. I nie ma tu żadnych dróg na skróty. Trzeba starać się być lepszym słuchaczem, zadawać pytania, szukać tematów do rozmów. Myślę, że o takie zaangażowanie trzeba dbać codziennie, bo jeśli gdzieś po drodze je zgubimy, to kiedyś obudzimy się w związku, w którym jedynymi tematami do rozmów będą pogoda czy lista zakupów..

 

Oczywiście lista działań nie jest pełna i istnieje dużo więcej obszarów, które można naprawiać. Jeśli Ty również chciałabyś popracować nad relacjami z bliskimi, zapraszam
do podjęcia wyzwania na ten tydzień.

A jeśli przez myśl przeszło Ci jednak, że przecież nie masz na to czasu, że są ważniejsze sprawy, to może przekonają Cię wyniki poniższych badań.

 

Dobre relacje sposobem na szczęśliwe życie

dbaj o relacje pozytywne miejsce perfekcyjny rok rysunek 2

Najdłuższe w historii badania nad szczęściem (trwające od 1938 roku) dowiodły, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i zdrowsi dzięki dobrym relacjom – z rodziną, przyjaciółmi czy społecznością, w której żyjemy. Nie liczy się tu ilość osób z jaką utrzymujemy relacje, tylko jakość tych relacji. Dyrektor badania słusznie stwierdził, że jest to prawda stara jak świat, ale często ignorowana. Lubimy przecież szybkie rozwiązania, coś co sprawi, że od razu nasze życie będzie lepsze. Natomiast dbanie o relacje wymaga czasu
i zaangażowania. To praca, która nigdy się nie kończy.

Więcej na temat badań znajdziesz tutaj – http://www.adultdevelopmentstudy.org/

Sprawmy, aby nasze życie było czymś więcej niż tylko sumą codziennych obowiązków. Dbajmy o ludzi wokół nas, bo to oni są w naszym życiu najważniejsi.

 

Jakie są Twoje metody dbania o relacje? Podziel się w komentarzu :)

P.S. Pamiętaj, że już niedługo Dzień Babci i Dziadka, może to im zadedykujesz wyzwanie tego tygodnia?

 

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>