Postanowiłam rzucić sobie kolejne wyzwanie – tym razem będzie ono polegało na wypracowaniu dobrego nawyku. Zabieram się do działania :)

Dużo na temat powstawania nawyku napisałam w wyzwaniu 4 oraz wyzwaniu 8, więc nie będę się powtarzać, tylko od razu przechodzę do planu na ten tydzień:

1. Chęć do zmiany

Wybieram czynność, która ma podnieść jakość mojego życia, coś co naprawdę jest dla mnie ważne i szczerze chcę nad tym pracować. To może być np. nawyk planowania kolejnego dnia, czytania przed snem, zażywania witamin, jedzenia większej ilości owoców… Jeżeli już postanowiłam, że chcę coś dodać do mojego planu dnia, to same chęci nie wystarczą, aby wprowadzić trwałe zmiany. Nawet jeśli widzę w tym działaniu dużo korzyści, to i tak będę o tym pamiętała tylko przez jakiś czas i ta czynność nie zostanie ze mną na dłużej. Dopiero wykonanie kolejnego kroku daje pozytywne efekty.

2. Plan działania

Tworzę plan działania – projektuję swój nowy dobry nawyk: wskazuję kiedy i jak będę daną czynność wykonywać. Jest to tzw. intencja implementacyjna, która „dostarcza wskazówek, w jaki sposób wpleść nowe działanie do codziennej rutyny, dzięki czemu pamiętamy o konieczności wprowadzenia zmian, które po jakimś czasie stają się nawykiem.” Innymi słowy, szukam miejsca w planie dnia dla nowej czynności. (Badania na ten temat możesz znaleźć w książce „Rola wyobraźni w osiągnięciu celu” Ewa Jarczewska-Gerc).

Wyzwaniewyzwanie 29 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zaprojektuj dobry nawyk

W tym celu posłużę się schematem, który pomoże mi w zaplanowaniu nowej czynności:

Chcę ….. (co?)……, dlatego będę …… (jak to zrobię?)….. o godzinie ….. (kiedy?)…..

Przykłady:

– Chcę dostarczyć organizmowi więcej witamin i minerałów, dlatego będę przyjmować witaminy codziennie po kolacji.
– Chcę aktywnie zaczynać poranki i zadbać o lepsze samopoczucie, dlatego będę zaczynać dzień od krótkiego 10 minutowego rozciągania, codziennie, gdy umyję zęby.
– Chcę więcej czasu poświęcić na czytanie książek, dlatego codziennie o 22.00 przeznaczę na to 10 minut.
– Chcę poszerzyć słownictwo z angielskiego, dlatego codziennie rano przy śniadaniu przeczytam i zapamiętam nowe słówko.wyzwanie 29 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zaprojektuj dobry nawyk rysunek

Pamiętam o dwóch zasadach:

Po pierwsze, planując godzinę/porę dnia nowego działania, łączę ją z inną aktywnością, która jest już moim nawykiem – jak w przykładzie z myciem zębów. Dzięki czemu mycie zębów (czyli coś stałego w moim planie dnia), będzie „zapalnikiem/bodźcem” do działania – przypomni mi o wykonaniu nowej czynności.

Po drugie, wprowadzam zmiany stopniowo, małymi krokami, dla których wystarcza niewielka ilość motywacji i czasu. Np. na początek zaczynam od dosłownie kilku powtórzeń danego ćwiczenia, kilku stron książki, jednego nowego słowa dziennie. Ilość mogę stopniowo zwiększać. Ważne, żeby powoli, wręcz niezauważalnie wprowadzać małe zmiany. Gdy się już do nich przyzwyczaję, stopniowo podnoszę poprzeczkę. Chodzi o to, aby nie zrazić się „dużą zmianą”, ani nie szukać wymówek – zawsze przecież znajdę te kilka minut w ciągu dnia.

3. Długotrwałe działanie

Teraz najtrudniejsza część – wcielenie planu w życie. Konsekwentnie powtarzam zaplanowaną czynność, aby w pewnym momencie moje działanie stało się automatyczne i nie będzie ode mnie wymagało „zmuszania się”, czy nawet szczególnego pamiętania. Tak jak z myciem zębów – po prostu idę i myję, nie muszę się nad tym zbytnio zastanawiać.

Siedem dni to krótki okres na wyrobienie nowego nawyku, ale potraktuję je jako okres próbny. Sprawdzę jak czuję się z tą nową czynnością, czy chcę przy niej pozostać. Jeżeli tak, będę kontynuować w kolejnych tygodniach.

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>