Ten rok ma być perfekcyjny, wybieram więc czynności, które moim zdaniem składają się na dobre życie. Dlatego bieżący tydzień dedykuję pasji, zainteresowaniom, ulubionym hobby. Dla mnie będzie to tydzień czytania książek. Nie brzmi to jak wyzwanie, więc potraktuję to jako prezent. Specjalnie czekałam z nim do rozpoczęcia wakacji, aby z czystym sumieniem robić to, co najbardziej mnie odpręża. Zapraszam :)

Wyzwanie

Nie będę na siłę zachęcać do czytania, więc wyzwanie nieco rozszerzę ;)

wyzwanie 28 perfekcyjny rok pozytywne miejsce tydzien z pasjaCo najbardziej lubisz robić, gdy znajdziesz chwilę wolnego czasu? Znajdź tę chwilę właśnie w tym tygodniu i to codziennie.

A może jednak czytanie?

Książki to nie tylko relaks i świetny sposób na wyciszenie przed snem. Czytanie rozwija wyobraźnię, wpływa na zdolność koncentracji i proces uczenia się. Dzięki czytaniu wartościowych książek, zdobywamy wiedzę i budujemy pewność siebie – ktoś kiedyś powiedział: „Nie wyjdzie ustami to, czego nie ma w głowie” (pisałam o tym tutaj).

Stephen R. Covey (wpisany na listę najbardziej wpływowych ludzi Ameryki), w swojej książce „7 nawyków skutecznego działania”, pisze: „Nie ma lepszego sposobu na zbieranie informacji i poszerzanie horyzontów myślowych niż nawyk czytania dobrych książek. (…) Możesz dotrzeć do największych istniejących – teraz lub kiedykolwiek na świecie – umysłów. Ktoś kto nie czyta, nie jest w niczym lepszy od kogoś, kto nie umie czytać.” cytat einstein gdzie jest biblioteka pozytywne miejsce

Dwa klucze do dobrego życia

Will Smith (aktor, producent filmowy, piosenkarz), podczas jednego ze swoich wystąpień powiedział: „Chciałbym żebyś zapamiętał to do końca życia, słuchaj uważnie: powiem Ci jakie są dwa klucze do dobrego życia. Kluczami są: bieganie i czytanie.

Dlaczego bieganie? Kiedy biegasz w twojej głowie jest taki mały człowieczek, który mówi do Ciebie: „Jestem taki zmęczony, wszystko mnie boli, nie mogę dalej biec”. I wtedy chcesz zrezygnować. Jeżeli nauczysz się zwalczać ten głos w twojej głowie, nauczysz się jak się nie poddawać, gdy rzeczy w twoim życiu staną się naprawdę trudne.

Teraz drugi klucz: czytanie. Dlaczego czytanie jest takie ważne? Były miliony ludzi, którzy żyli przed nami. Nie możesz mieć żadnego nowego problemu, którego ktoś już nie rozwiązał i nie napisał o tym książki.”

Chwila z książkąwyzwanie 28 perfekcyjny rok pozytywne miejsce tydzien z pasja rysunek

Uwielbiam czytać książki. W każdym kącie w domu znaleźć można co najmniej kilka, po które sięgam, gdy tylko mam parę minut wolnego czasu. Czasami jednocześnie czytam 4 czy 5 książek, często z różnych kategorii (biografia, psychologia, powieść…). Sięgam po tą, na którą w danej chwili mam ochotę lub która akurat jest pod ręką.

Często też czytam mojemu Synkowi i z zadowoleniem widzę, że gdy na podłodze leżą zabawki i książeczki, chętniej sięga po te drugie i z zapałem przewraca strony. Mogę uznać to za mój mały sukces :)

Lubię też tworzyć listę przeczytanych książek i przypisywać im oceny (przydatne, gdy po jakimś czasie wracam do najlepszych pozycji lub chcę komuś coś polecić). Wpisuję na listę również propozycje, które planuję przeczytać, a nie chcę, żeby umknął mi tytuł (nie tworzę dodatkowej listy, brak oceny świadczy o tym, że dana książka czeka w kolejce do przeczytania).

Jeśli chcesz, możesz pobrać kartkę Niebieskiego Planera z listą przeczytanych książek tutaj lub klikając na poniższe zdjęcie. lista przeczytanych ksiazek 2018 pozytywne miejsce

A Ty jaką jesteś czytelniczką? :)

Jeśli masz swoje ulubione pozycje, które warto przeczytać, to proszę podziel się w komentarzu, to będzie świetna inspiracja na lato.

Miłego tygodnia!

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>