Dziś 26 wyzwanie, a to oznacza, że połowa już za nami :) Zdecydowanie zasłużyłyśmy na nagrodę. Dlatego w tym tygodniu zrobimy sobie prezent. Trzeba świętować małe sukcesy.

Wyzwanie

Czasami dobrze jest zrobić coś tylko z myślą o sobie (pisałam o tym już tutaj) i bez poczucia winy spełnić jakąś zachciankę:wyzwanie 26 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zrob sobie prezent

A co na to psychologia pozytywna?

Zapłać teraz, wydaj później

Na podstawie badań stwierdzono, że dla poprawy poczucia szczęścia powinnyśmy od czasu do czasu wydać na siebie trochę pieniędzy. Najlepiej jest stworzyć osobny budżet tylko na własne zachcianki, z którego będziemy mogły np. raz w miesiącu kupić coś dla siebie. Dzięki zasadzie „zapłać teraz, wydaj później” nie będziemy czuć z tego powodu winy.

Doświadczanie

Naukowcy są zgodni, że jeśli już wydajesz na siebie pieniądze, to wydaj je na doświadczenia (np. wyjście do kina, skok ze spadochronem, weekend za miastem).

„Okazuje się, że wydawanie pieniędzy na cele związane z „byciem” lub „doświadczaniem”, a nie „posiadaniem”, może prowadzić do podwyższenia nastroju i poczucia zadowolenia z życia”. („Rola wyobrażeń w osiąganiu celów” Ewa Janczewska-Gerc)

Wolniej przystosowujemy się do szczęścia wypływającego z doświadczeń, czyli ich wpływ na nasze samopoczucie jest dłuższy.

Nasze szczęście rośnie również wtedy, gdy kupimy rzeczy, dzięki którym możemy realizować pasje. Przykładowo, kupuję rower nie tylko dlatego, żeby go posiadać, ale głównie po to, aby doświadczać jazdy.

Kolekcjonuj doświadczenia

Przeczytałam kiedyś wiersz autorstwa Nadine Stair, która będąc już osobą w podeszłym wieku, napisała co chętnie w życiu robiłaby częściej, a czego mniej. Mówi jakie doświadczenia z perspektywy czasu są dla niej ważne. (Wiersz w oryginale można przeczytać tutaj)

„Gdybym mogła przeżyć życie raz jeszcze,
odważyłabym się popełnić więcej błędów.
Odprężyłabym się.
Rozluźniła.
Byłabym głupsza, niż w czasie tej podróży.
Mniej rzeczy brałabym poważnie.
Wykorzystałabym więcej szans.

(…) na wiosnę wcześniej biegałabym boso
i nie zakładała butów do późnej jesieni.
Częściej chodziłabym na tańce,
częściej jeździła na karuzeli
i zbierała więcej stokrotek.”wyzwanie 26 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zrob sobie prezent rysunek

W tym tygodniu zastanowię się jaki prezent sprawi mi najwięcej radości i będę świętować półmetek Perfekcyjnego Roku :)

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>