Już niedługo koniec drugiego kwartału, warto sprawdzić, które cele udało mi się osiągnąć, a co jeszcze przede mną. Czas na szybki przegląd i zmotywowanie się do działania na kolejne miesiące. Zapraszam do wyzwania.

cytat sekret kryje sie w terazniejszosci paulo coelho pozytywne miejsceWyzwanie

Pomimo szczerych chęci i zmotywowania do działania, zdarzają mi się dni, kiedy zupełnie nie mam ochoty wziąć się do pracy. Czas leci, lista zadań czeka, a ja nie umiem zmusić się do zrobienia niczego sensownego. Wtedy nawet odpoczywanie na kanapie nie wychodzi, bo tylko potęguje złość na swoją słabą silną wolę ;) A jeśli dodatkowo coś w trakcie dnia nie poszło zgodnie z planem, myśli typu: „Nic mi się nie udaje”, albo „To mój pechowy dzień” nasuwają się same. Wiesz o co mi chodzi?

W takich chwilach najlepiej działa na mnie krótka drzemka – gdy się budzę, wydaje mi się jakby nastał nowy dzień i mam więcej energii do działania.

Nie zawsze jednak mogę pozwolić sobie na drzemkę. Wtedy mówię sobie: „Nie marnuj tego dnia – zrób coś pożytecznego, albo przyjemnego, aby był lepszy”. Byle tylko nie zasypiać z myślą, że nie wykorzystałam go jak należy.
wyzwanie 25 perfekcyjny rok pozytywne miejsce nie zmarnuj tego dnia

Definicja szczęścia

Profesor Paul Dolan (ekspert w dziedzinie psychologii pozytywnej) sformułował następującą definicję szczęścia – „to doświadczanie przyjemności i celowości w kontekście upływu czasu” (z książki „Zaprojektuj swoje szczęście. Zmień to, co robisz, a nie to, jak myślisz”). Według profesora, aby być naprawdę szczęśliwym, trzeba odczuwać zarówno przyjemność, jak i celowość.

Każdy człowiek jest inny, jedni dążą do odczuwania jak największej przyjemności – to tzw. „maszyny przyjemności” (np. oglądają w telewizji jedynie programy rozrywkowe), a drudzy – do odczuwania maksymalnej celowości – „motory celowości” (np. oglądają w telewizji tylko programy dokumentalne lub oglądają telewizję tylko z innymi, traktując czas przed telewizorem jako czas spędzony razem). Są też typy „zrównoważone” – zachowujące równowagę pomiędzy przyjemnością i celowością. I taki typ, zdaniem profesora, jest najszczęśliwszy.

„Proporcje między tymi uczuciami nie zawsze muszą być jednakowe i prawdopodobnie Twoja równowaga życiowa jest odmienna od tej, którą ja zachowuje w moim życiu. Ponadto każdy z nas potrzebuje różnych kombinacji przyjemności i celowości w różnych porach dnia i w różnych okresach życia. (…) Jeśli w Twoim życiu jest dużo więcej przyjemności niż celowości, to poświęć nieco czasu na robienie czegoś, co jest celowe. I odwrotnie: jeśli w Twoim życiu jest dużo więcej celowości niż przyjemności, to poświęć więcej czasu na angażowanie się w przyjemności”.wyzwanie 25 perfekcyjny rok pozytywne miejsce nie zmarnuj tego dnia rysunek

U mnie zdecydowanie przeważa celowość. Na szczęście o dążeniu do równowagi i znalezieniu w moich działaniach złotego środka przypomina mi Perfekcyjny Rok, który łączy to co przyjemne (np. docenianie drobnych przyjemności, zadbanie o siebie, leniuchowanie), z tym co pożyteczne – z osiąganiem założonych celów (np. powrót do formy, nauka gotowania czy asertywności). Na razie takie podejście się sprawdza. Działam dalej :)

A Ty, jakim typem jesteś? Jakie działanie wybierzesz?

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>