Psychologia pozytywna, która zgłębia temat szczęścia w naszym życiu, sugeruje, aby nie skupiać się tylko na szczęściu chwili obecnej, ale również wracać pamięcią do pozytywnych chwil z przeszłości. W tym tygodniu Dzień Dziecka. Może z tej okazji cofniemy się do czasów dzieciństwa?

POZYTYWNE WSPOMNIENIA

To ciekawe, że niektóre wspomnienia zachowujemy w pamięci na całe życie, a niektóre znikają bezpowrotnie. Aby jakieś wydarzenie utrwaliło się w naszej pamięci, musi towarzyszyć mu silne uczucie, jest dla nas ważne lub często przypominamy sobie o nim. Dlatego warto wracać pamięcią do miłych chwil, aby jak najdłużej i wyraźniej wyryły się w naszej pamięci.

Jak przeczytałam w książce „I nie zapomnij być szczęśliwym. ABC psychologii pozytywnej” (Christophe André), najlepiej wracać do przeszłości, kiedy jesteśmy w dobrym humorze. Jesteśmy wtedy bardziej łaskawi dla naszych wspomnień i zaczynamy je upiększać. Dlatego przed podjęciem wyzwania koniecznie nastawmy się pozytywnie :)

WYZWANIE

Przygotowałam na ten tydzień kilka wariantów wyzwania, które pozwoli cofnąć się w czasie.

wyzwanie 22 perfekcyjny rok pozytywne miejsce powrot do przeszlosci
Wariant 1. Oglądanie filmu lub bajki/słuchanie muzyki/czytanie książki z dzieciństwa

Wyobrażam sobie, że może to być dość interesujące przeżycie. Możemy poczuć lekkie zażenowanie naszym gustem muzycznym ;) Ale dzięki temu będzie jeszcze zabawniej. Na pewno mój Synek będzie miał sporą zabawę tańcząc z mamą przy Smerfnych Hitach ;)

Wariant 2. Wspólne wspominanie

Fajnie byłoby powspominać stare dobre czasy z przyjaciółką z dzieciństwa.

Wariant 3. Smaki dzieciństwa

Wyzwanie polega na odtworzeniu potrawy, którą lubiłam jadać jako dziecko. Najlepiej poproszę o pomoc Mamę albo Babcię i razem coś przyrządzimy.wyzwanie 22 perfekcyjny rok pozytywne miejsce powrot do przeszlosci rysunek

Wariant 4. Wycieczka śladami dzieciństwa

Kolejnym pomysłem jest wycieczka z rodziną do miejsc mojego dzieciństwa. Miło będzie zobaczyć starą szkołę czy park, w którym lubiłam się bawić. Znajome miejsca zawsze przywołują dobre wspomnienia.

Wariant 5. Przegląd zdjęć z dzieciństwa

Rodzinne przeglądanie albumów, przypominanie sobie wydarzeń, które towarzyszyły zrobionemu zdjęciu. W dobie komórek i aparatów cyfrowych ciężko uwierzyć, że kiedyś 36 zdjęć musiało wystarczyć na udokumentowanie całych wakacji. Dlatego są one takie cenne. Zawsze istnieje ryzyko, że trafimy na jakieś kompromitujące zdjęcie z dzieciństwa, ale kto takich nie ma w swoich albumach? ;)

Ciekawa jestem, który wariant wybrałaś :)

Miłego tygodnia!

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>