Podobno odpowiednio zadane pytanie może zmienić nasze życie. Dlatego w tym tygodniu spróbuję poszukać odpowiedniego pytania.

wyzwanie 20 perfekcyjny rok pozytywne miejsce tydzien pytan

Poniżej kilka przykładowych pytań, które przyszły mi do głowy lub zaczerpnęłam z książek. Lubię zapisywać takie złote myśli. W ramach wyzwania, w tym tygodniu znajdę czas, aby głębiej się nad nimi zastanowić.

cytat anthony robbins pozytywne miejsce

Dlaczego?

Pytanie proste, a zarazem genialne. Pozwala zakwestionować dosłownie wszystko, popatrzeć na daną rzecz z innej perspektywy.

Co mnie denerwuje?

Na co dzień nie zauważam pewnych rzeczy, przyzwyczajam się do nich. Jednak czasami lubię zadać sobie powyższe pytanie. Okazuje się wtedy, że zawsze uzbiera się kilka spraw, które chciałabym zmienić. Biorę kartkę i sporządzam listę: „Rozprawić się przy najbliższej okazji”.

Pisałam na ten temat we wpisie poświęconym walce ze stresem – tutaj.

Czy odniosłam sukces?

Sukces ciężko jednoznacznie zdefiniować. Każdy może rozumieć to pojęcie inaczej.

Spodobała mi się definicja, którą przytoczył Casey Neistat w książce „Narzędzia tytanów” (Timothy Ferris):

„Jaki jest ostateczny wyznacznik sukcesu? Dla mnie nie jest nim duża ilość czasu poświęconego na to, co kochasz. Jest nim jak najmniejsza ilość czasu poświęconego na to, czego nie lubisz”.

Przyjmując ten tok rozumowania, nasuwają się kolejne pytania:

Czego chciałabym robić w życiu więcej?

Czego powinnam robić w życiu mniej?wyzwanie 20 perfekcyjny rok pozytywne miejsce tydzien pytan rysunek

Jakie są moje przekonania lub ulubione wymówki, które powstrzymują mnie przed podjęciem działania/rozwojem/zmianą?

Najczęstsze wymówki: „mam tylko pół godziny, nie opłaca mi się zaczynać”, „nic się nie stanie, jeśli dziś odpuszczę”, „na pewno zacznę od poniedziałku/z początkiem nowego miesiąca/po Świętach”.

Silnie zakorzenione poglądy wyniesione z dzieciństwa, które zamiast pomagać, czasami przeszkadzają w życiu, np.: „nie wychodź przed szereg”; „lepsze jest wrogiem dobrego”.

Przy najbliższej okazji, gdy pomyślę w ten sposób, zaświeci mi się w głowie lampka ostrzegawcza – „Uwaga wymówka. Działaj/rozwijaj się/zmieniaj.”

Co mogłabym robić w życiu inaczej, żeby było ono lepsze?

Nie jest to łatwe pytanie. Wymaga kreatywności i świeżego podejścia. Jeśli robię coś w ustalony sposób, to zazwyczaj nie zastanawiam się, czy mogłabym robić to inaczej.

Myślę, że warto zadać to pytanie bliskiej osobie, która popatrzy na sprawy z dystansem. Mając inne przemyślenia i doświadczenia, doradzi lub podsunie ciekawe pomysły.cytat paul arden pozytywne miejsce

Jakie są moje słabe strony lub złe nawyki, z którymi powinnam się uporać?

To wariacja powyższego pytania do przyjaciela – trudne, bo wymaga wykazania się otwartością na krytykę i niewygodne, bo nie wiadomo czego mogę dowiedzieć się na swój temat.

Myślę jednak, że prawda jest lepsza niż niewiedza, bo daje możliwość podjęcia działania (o zwalczaniu złego nawyku pisałam tutaj).

Jeśli chcesz przyłączyć się do wyzwania – uważaj na te pytania. Gdy je zadasz, już nie ma odwrotu – trzeba działać ;)

P.S. Zadawaj sobie pytania tuż przed snem. Podobno umysł będzie podświadomie zastanawiał się nad ich rozwiązaniem. To kolejny eksperyment :)

cytat thomas edison pozytywne miejsce

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>