Czy zdarza Ci się mówić „obojętnie mi”, „dostosuję się”, „jak wolisz”, „jest jak jest”? Nie umiesz trwać stanowczo przy swoich decyzjach? Jeśli tak, to w tym tygodniu czas na małą zmianę ról. Weź sprawy w swoje ręce i podejmij wyzwanie.

Lekcja życia

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie scena z filmu „The Holiday”. Jest to ciepła, ale nie przesłodzona komedia romantyczna z 2006 roku. Opowiada o losach dwóch kobiet, które na czas Świat postanawiają zamienić się domami. Chcą w ten sposób uciec od problemów miłosnych.

Jedna z bohaterek (Iris) od trzech lat trwa w toksycznym związku. Zaraz po zamianie domów, zaprasza na kolację sąsiada imieniem Arthur – uroczego starszego pana, który okazuje się być legendarnym hollywoodzkim scenarzystą. Podczas kolacji udziela Iris genialnej życiowej rady:

Arthur: W filmach występują gwiazdy, a obok nich aktorzy drugoplanowi. Iris, rozpoznaję w tobie gwiazdę, ale z jakiegoś powodu zachowujesz się jak aktorka drugoplanowa.

Iris: Masz rację. Trzeba grać główną rolę we własnym życiu.

No właśnie… Ten dialog dał mi do myślenia. Czy zachowuję się jak gwiazda w swoim własnym życiu czy „przemykam” niezauważona jak drugoplanowa postać?

wyzwanie 19 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zagraj glowna role rysunekJak NIE zachowuje się gwiazda

Już na pierwszy rzut oka łatwo rozpoznać prawdziwą „gwiazdę”. Mam tu na myśli kobietę, która ma to „coś”, która swoim zachowaniem i sposobem bycia zwraca uwagę nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. To kobieta, która wydaje się być bardzo świadoma roli jaką odgrywa. Oczywiście widzimy tylko efekt końcowy – jakby niewymuszony i naturalny, ale na pewno starannie się do tej roli przygotowuje. Nie chodzi jedynie o wygląd, ale o zachowanie. Można ją podziwiać, można jej zazdrościć, ale można też wiele się od niej nauczyć.

ona nie idzie, tylko kroczy – pewnie i dumnie. Pamięta o odpowiedniej postawie ciała i uśmiechu. Absolutny zakaz przemykania i ukrywania się po kątach. Niech patrzą i podziwiają :)

– nie ubiera byle czego – wybiera tylko to, w czym dobrze się czuje. Podkreśla atuty, kamufluje niedoskonałości. Ubiór dodaje jej pewności siebie.

– nie mówi: „obojętnie mi” – gwiazda grymasi, żąda, ma wymagania ;) Jasno komunikuje czego chce. Nie czeka, aż życie zadecyduje za nią. Sama podejmuje decyzje.

obca jest jej postawa „przepraszam, że żyję” – nie boi się pytać i walczyć o swoje, mówi pewnie i wolno, nie ucieka wzrokiem. Zna swoją wartość.

nie przyjmuje wszystkich ról – wybiera te odpowiednie dla niej. Ceni swój czas. Potrafi być asertywna. Mówi „nie” dla spraw, na które nie ma ochoty, ani czasu, ale w taki sposób, aby nie urazić nikogo swoim zachowaniem.

Wyzwanie

Może nie każda z nas chce być pierwszoplanową gwiazdą przez cały czas (od czasu do czasu fajnie jest przechodzić cały dzień w piżamie ;). Myślę jednak, że warto podpatrzeć to i owo. W tym tygodniu skupię się na asertywności i podejmowaniu decyzji.

Napiszę scenariusz na swój idealny dzień i zagram w nim pierwszoplanową rolę od początku do końca. Wybiorę to, co sprawia mi przyjemność. Powiem „nie” dla czynności, które nie są moimi priorytetami.
wyzwanie 19 perfekcyjny rok pozytywne miejsce zagraj glowna roleMyślę, że mogę nawet trochę „pogwiazdorzyć” – może śniadanie do łóżka?

Tylko bez autografów ;)

Miłego tygodnia!

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>