Przed nami długi weekend, wiec wyzwanie w ramach Perfekcyjnego Roku doskonale wpisuje się w czas leniuchowania i nicnierobienia. Ale co jeśli nie potrafisz odpoczywać? Brzmi śmiesznie, ale badania pokazują, że jest to dość powszechna przypadłość. Jeśli należysz do tej grupy, to wyzwanie tego tygodnia jest zdecydowanie dla Ciebie.

Społeczeństwo przyśpieszenia

W dzisiejszych czasach ciężko o prawdziwy odpoczynek. Natłok informacji, życie online, ciągła pogoń za zaspokojeniem potrzeb sprawia, że nie potrafimy w pełni wykorzystać chwili relaksu.

Urlich Schnabel, autor książki „Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia”, bardzo dobrze opisuje ten stan:

„Przyszło nam bowiem egzystować, jak ustalili socjolodzy, w „społeczeństwie przyśpieszenia”, w którym poczucie zagonienia stało się czymś permanentnym; osiągnięcia stawiane są ponad wszystko, a nicnierobienie czy pozbawione jakiegokolwiek celu próżniactwo uważane są za nieproduktywne marnowanie życia. (…) Cierpimy na nadmiar wrażeń i poczucie nieustannego przeciążenia – a mimo to łakniemy szybszych połączeń internetowych i jeszcze wydajniejszych telefonów komórkowych. Jesteśmy ciągle online i w każdym momencie osiągalni – a jednocześnie boimy się nieustannie, że coś przegapimy i pozostaniemy w tyle. Czujemy, jak nasz czas permanentnie się kurczy, i tęsknimy za tym, aby choć trochę poleniuchować – a jednocześnie niczego bardziej się nie lękamy jak właśnie bezczynności i nudy.”

Sztuka leniuchowania

Do tej pory myślałam, że to ze mną jest coś nie tak, bo naprawdę ciężko jest mi się w pełni zrelaksować. Nie umiem leżeć na kanapie i nic nie robić. Zaraz dopadają mnie myśli, że marnuję czas i mogłabym go lepiej spożytkować. Po takiej nieudanej próbie wypoczynku, czuje się bardziej sfrustrowana, niż zrelaksowana.

Okazuje się, że popełniam błędy w podejściu do leniuchowania – do głowy by mi nie przyszło, że są tu jakieś reguły, które mogę łamać ;) A jednak.

Autor książki przytacza 4 najpopularniejsze nieporozumienia związane z pojęciem „czas wolny”. Uświadomienie sobie tych błędów jest pierwszym krokiem, aby zostać „odprężonym leniuchem” :)

Błąd 1. Poczucie braku czasu jest problemem indywidualnym i możemy rozwiązać go poprzez zmianę swoich zachowań

Nie powinnam się obwiniać tym, że nie umiem być w 100% odprężona, ponieważ nie jest to w pełni zależne ode mnie. Środowisko w jakim żyjemy ma na to duży wpływ. Całkowite odprężenie tu i teraz jest właściwie niemożliwe.

Rada: To naturalne, że dążymy do zaspakajania swoich potrzeb w najlepszy sposób i zawsze będziemy chcieli więcej i lepiej. Nie możemy dać się zdominować przez ten mechanizm. Czasami trzeba nieco zwolnić i cieszyć się daną chwilą. Skoncentrować się na niej, a nie rozpraszać innymi możliwościami i bodźcami.

Błąd 2. Postrzeganie wypoczynku jako pauzy w działaniu, kojarzony z weekendem i możliwy przy dużych nakładach pieniężnych

Rada: Tak naprawdę, aby wypocząć nie trzeba specjalnych przygotowań, ani dużego wysiłku. Nie musimy wyjeżdżać na egzotyczne wakacje. Wystarczy chwila relaksu na balkonie lub w parku. wyzwanie 18 perfekcyjny rok pozytywne miejsce sztuka leniuchowania rysunek
Błąd 3. Zbyt wygórowane oczekiwania co do naszego czasu wolnego

Wyobrażamy sobie sielskie chwile wypoczynku, a gdy ta wymarzona chwila wytchnienia nadejdzie, to rozmija się z naszymi oczekiwaniami i nie potrafimy w pełni z niej korzystać. Błędnie zakładamy, że potrafimy po prostu w jednej chwili wyłączyć natrętne myśli i zupełnie się zrelaksować. W rzeczywistości wymaga to czasu.

Rada: Nie „napędzajmy” się na zapas i nie snujmy wyobrażeń o tej idealnej chwili, gdy w końcu uda mi się wypocząć. Cieszmy się nią, gdy nadejdzie.

Błąd 4. Łączenie leniuchowania z czasem wolnym, jakim dysponujemy

Rada: Wszystko zależy od perspektywy. Nawet praca może być odprężająca, jeśli tylko daje nam satysfakcję i nie postrzegamy jej jako obowiązku.

Podsumowując, trzeba odpoczywać „po swojemu”. Nie musi to być nic kosztownego, ani wymagające dużych przygotowań, czy nakładów finansowych. Najważniejsze to skupić się na tym co teraz i wyłączyć myślenie o alternatywnych sposobach wykorzystania tego czasu.

Zbawienna nuda

Nuda jest dla naszego mózgu bardzo potrzebna. To dzięki tym przerwą w działaniu, ma on możliwość przetworzenia wszystkich docierających do nas informacji.

Fazy bezczynności i spokoju są niezbędne do zachowania wewnętrznej równowagi oraz fizycznego zregenerowania.

Wpływają także na naszą kreatywność. Wiele dobrych pomysłów przychodzi do głowy wtedy, gdy przestajemy się na nich intensywnie skupiać.

Wyzwanie

W tym tygodniu wprawiam się w sztuce leniuchowania.
wyzwanie 18 perfekcyjny rok pozytywne miejsce sztuka leniuchowaniaWpisuję w kalendarz słowo „NIC” i wykonam tak, jak każde inne zaplanowane zadanie.

Miłego, leniwego długiego weekendu :)

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>