Nasze życie składa się z szeregu rytuałów. Mamy poranne i wieczorne przyzwyczajenia, budzimy się i chodzimy spać o danej godzinie, robimy przerwy w pracy i spędzamy je w powtarzalny sposób. Ten szereg następujących po sobie czynności wprowadza w nasze życie ład i harmonię. Myślę, że warto spojrzeć na swój plan dnia i sprawdzić z jakich rytuałów się składa. Może znajdzie się tam miejsce na nowe zwyczaje, takie „umilacze”, które sprawią, że nasza codzienność będzie jeszcze przyjemniejsza. Zapraszam do podjęcia wyzwania.

Ekspedycja szczęście

Ostatnio trafiłam na dokument pod tytułem „Ekspedycja szczęście” („Expedition Happiness”), który idealnie nawiązuje do dzisiejszego wyzwania.

Reżyser – Felix Starck wraz ze swoją dziewczyną – piosenkarką Selima Taibi – postanawiają wyruszyć w podróż w poszukiwaniu szczęścia. Swoją decyzję tłumaczą: „Mieliśmy wszystko, czego dusza zapragnie: mieszkanie, siebie, przyjaciół, nawet szczeniaka. I nadal nie byliśmy szczęśliwi. Chcieliśmy podróżować, nakręcić nowy film i znaleźć inspiracje do nowej płyty (…)”.

Porzucają więc wygodne mieszkanie w Berlinie i zamieniają je na stary autobus, który własnoręcznie przekształcają w dom na kółkach. Wraz ze swym psem Rudim rozpoczynają podróż życia przez Amerykę Północną.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, gdybyś miała ochotę obejrzeć film. Opowiem jedynie jak z biegiem czasu zmieniała się ich definicja szczęścia.

Początkowo widzą same pozytywne strony: „Kiedy budzisz się rano, otwierasz drzwi i stoisz tu wśród tych gór, drzew i rzek to czujesz szczęście. Nie wpadamy w rutynę. Wstajemy, kiedy wschodzi słońce i idziemy spać, gdy zachodzi. Nie mamy żadnych planów. Po prostu żyjemy chwilą. To musi być szczęście.

Cały czas czerpią przyjemność z doświadczania nowych rzeczy… ale z biegiem czasu zaczynają doskwierać im niewygody podróży, upał i nieprzewidziane utrudnienia. I tak mijają kolejne miesiące.

„Na początku uwielbialiśmy podróżować. Ale teraz nie cierpimy codziennej jazdy. Przyzwyczailiśmy się do upałów, ale brakuje nam rutyny. Cieszyliśmy się, że doświadczamy co dzień czegoś nowego. Ale teraz nas to przytłacza.”

Zaczęłam się zastanawiać, czy brak codziennych rytuałów może tak negatywnie wpłynąć na poczucie szczęścia?

Rytuały

Pomyślałam o rzeczach, które lubię robić codziennie, tych, których szczególnie by mi brakowało w długiej podróży. Okazało się, że jest ich całkiem sporo i większość z nich sprawia mi przyjemność. Lubię moje wczesne wstawanie, przygotowanie jedzenia, rozmowy z bliskimi, wieczory filmowe, spacery i zabawy z dzieckiem, czy chwile z książką… Jasne, że życie składa się też z mniej przyjemnych lub neutralnych czynności, które po prostu trzeba wykonać. cytat jesli robisz cos raz w zyciu andy warhol pozytywne miejsceJakieś większe przyjemności lubię planować na przykład raz na tydzień lub raz na miesiąc. Ich dozowanie sprawia, że mi nie powszednieją, a oczekiwanie na nie daje dodatkową radość.

To tak jak z oglądaniem całego sezonu ulubionego serialu – fajnie jest czasem obejrzeć wszystkie odcinki w przeciągu kilku dni, ale też przyjemnie jest poczekać na kolejny odcinek cały tydzień ;)

Wyzwanie

W tym tygodniu chciałabym dopisać coś jeszcze do mojej listy rytuałów. Dlatego wyzwanie na ten tydzień brzmi:
wyzwanie 17 perfekcyjny rok pozytywne miejsce stworz nowy rytual
Jeśli chciałabyś przyłączyć się do wyzwania, to poniżej kilka pomysłów, które sama praktykuję i te, które chciałabym wprowadzić w życie.

– spokojna pobudka bez pośpiechu,
– codzienne poranne rozciąganie się/krótka rozgrzewka,
– długie weekendowe śniadania – koniecznie z ciepłym posiłkiem, takie na jakie nigdy nie ma czasu w trakcie tygodnia,
– codzienne spacery (nawet króciutkie),
– codzienne czytanie książki dziecku,
– czytanie książki przed snem,
– pójście do kina raz w miesiącu,
– raz w tygodniu dzień bez „ekranów”,
– randka niespodzianka raz w miesiącu,
– codzienne zapisanie w dzienniku pozytywnego zdania,
– zamiast prysznica długa relaksująca kąpiel.
wyzwanie 17 perfekcyjny rok pozytywne miejsce stworz nowy rytual rysunekJeśli praktykujesz jakiś ciekawy zwyczaj i chciałabyś dodać coś do listy, to zostaw komentarz :)

Przyjemnego tygodnia!

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>