W tym wpisie przedstawić Ci jak w praktyce wygląda mój proces ustalania celów rocznych i jakich szablonów Niebieskiego Planera używam. Mając do dyspozycji gotowe narzędzie w postaci planera, proces przebiega sprawnie i wszystko jest zebrane w jednym miejscu. Uzupełnione szablony mam zawsze pod ręką, żeby cały czas pamiętać o moich celach i na ich podstawie wyznaczać priorytety na poszczególne tygodnie.

Jeśli masz ochotę skorzystać z szablonów, wszystkie dostępne są w zakładce
Do pobrania lub po kliknięciu na zdjęcia poniżej.

Wizualizacja

Proces wyznaczania celów na nadchodzący rok rozpoczynam od wizualizacji (dokładnie opisałam to w tym wpisie – Wyzwanie 1). Zastanawiam się co chciałabym jeszcze osiągnąć, co posiadać, czego się nauczyć (uzupełniam pierwszą kolumnę „Chciałabym…”). Następnie przeprowadzam „mini burzę mózgu” i zapisuję wszystkie pomysły, które doprowadzą mnie do osiągnięcia tego o czym marzę (kolumna – „Jak to osiągnę?”).

chciałabym jak to osiągnę

Moje cele

Następnie przechodzę do określania celów dla każdej wybranej przeze mnie kategorii (szablon: Moje cele). Nie będę tutaj wchodziła w szczegóły, ponieważ cały proces dokładnie opisałam tutaj – Mój sposób na planowanie i realizację celów. Z tego wpisu dowiesz się między innymi jak określam i uzasadniam moje cele, ustalam listę działań oraz jak dokonuję ich rewizji w czasie.

Przykład uzupełnionego szablonu:

niebieski planer przyklad moje cele

Cele dodatkowe

Zwykle wyznaczam po dwa cele do każdej kategorii. Jeśli przychodzą mi do głowy jeszcze jakieś mniejsze cele, staram się je wszystkie zapisać na osobnej kartce (szablon: Cele dodatkowe). Lubię mieć określone bonusowe zadania na wypadek, gdybym wcześniej zrealizowała cele główne. Jeżeli nie uda mi się wykonać celów dodatkowych w bieżącym roku, mam gotową listę propozycji na kolejny rok.

cele dodatkowe

 

Mam nadzieję, że kolejne kartki Niebieskiego Planera będą dla Ciebie pomocne :)