W tym tygodniu popracujemy nad przestrzenią wokół nas i postaramy się ją uporządkować. Dzięki pozbyciu się bałaganu wokół siebie będziemy bardziej spokojne, skupione i kreatywne. A tym samym łatwiej będzie nam osiągnąć nasze cele. Wkroczymy w Nowy Rok z „czystym kontem” i świeżą energią do działania.

W zeszłym tygodniu ustaliłyśmy noworoczne postanowienia. Obrałyśmy kierunek naszych działań i wiemy co chcemy osiągnąć (jeśli przegapiłaś to wyzwanie, tutaj możesz do niego wrócić).

W tym tygodniu robimy porządki w naszej przestrzeni i pozbywamy się przedmiotów, które ją zaśmiecają.  Przedstawię Ci również korzyści jakie płyną ze zrobienia generalnych porządków. Wiem, że ciężko się za nie zabrać, więc garść inspiracji zawsze się przyda. Jeśli szukasz motywacji do działania, to mam nadzieję, że ten wpis Ci w tym pomoże.

Na blogu pojawi się cała seria wpisów poświęcona tematowi porządków w różnych obszarach naszego życia. Będziesz mogła znaleźć je w kategorii Wielkie sprzątanie. Powiem Ci w nich m.in. od czego zacząć, jakich zasad w porządkowaniu przestrzegam, jak porządkuję moją szafę. Nie odkrywam w nich jakiejś tajemnej sztuki, która sprawi, że wszystko samo się posprząta i już nigdy nie będziesz musiała tego robić. Przedstawię Ci moje sposoby i opiszę krok po kroku jak organizuję cały proces porządkowania. Wiem po sobie, że widząc jak ktoś robi porządki, nabieram ochoty i motywacji do przeprowadzenia ich u siebie. I tej motywacji i inspiracji do działania możesz właśnie poszukać w moich wpisach.

Wróćmy jednak do tego, co czeka nas w tym tygodniu:


Pozbywamy się jednej rzeczy codziennie przez cały tydzień. Oczywiście jeśli nie masz takich rzeczy (zastanów się dobrze nad odpowiedzią), to od razu możesz sobie pogratulować i spokojnie czekać na kolejne wyzwanie ;) Jeśli natomiast takie rzeczy znajdują się w Twoim otoczeniu, to postaraj się znaleźć im inny „dom”. Oddaj je komuś, komu mogą się przydać/sprzedaj lub po prostu wyrzuć jeśli nie ma już dla nich ratunku.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego powinnaś podjąć wyzwanie (bo przecież lubisz swój „artystyczny nieład”;)), to poniżej przedstawię Ci korzyści jakie widzę w porządkowaniu przestrzeni.

Jakie korzyści przyniosą Ci generalne porządki?

porzadek wyzwanie pozytywne miejsce ryssunek 2

Mniej rzeczy = mniej sprzątania na co dzień = więcej czasu dla siebie

Chyba każda z nas woli poświęcać swój czas na czynności, które sprawiają jej radość, niż tracić go na codzienne porządki. Dobrym sposobem na szybsze sprzątanie w ciągu tygodnia, jest mniejsza ilość posiadanych przedmiotów. Wiem, że jeżeli zredukuję ich ilość, to tym samym będę mieć mniej rzeczy do ogarnięcia / ułożenia / wyczyszczenia / poskładania / schowania… Na samą myśl o tych czynnościach człowiek czuje się zmęczony ;)

Mniej nerwów

Ile razy złościłaś się, że nie możesz czegoś znaleźć, albo stałaś przed szafą nie wiedząc w co się ubrać? Ja wiele razy. Przeprowadzenie generalnych porządków oraz znaczne ograniczenie zbędnych rzeczy sprawiło, że takich sytuacji jest coraz mniej (bo nie oszukujmy się, że odwieczny problem: „nie-mam-się-w-co-ubrać” magicznie zniknie ;). Dużym plusem jest też poczucie spokoju i zrelaksowania, gdy otwieram szafę i wiem, że nic nie wypadnie na podłogę;)

Oszczędność pieniędzy

W czasie robienia generalnych porządków zawsze odkrywam jakieś przedmioty, których nie używam. Wszystkie nieużywane rzeczy oddaję lub jeśli mają większą wartość – sprzedaję. W ten sposób odzyskuję chociaż część wydanych pieniędzy.

Ale to nie wszystko. Robiąc porządki zmieniło się moje podejście do tego co posiadam. Na kolejnych zakupach dwa razy zastanawiam się, czy dana rzecz naprawdę jest mi potrzebna. Myślę, że w ten sposób oszczędzam sporo pieniędzy.

Zmiana w sposobie myślenia

Przeprowadzenie gruntownych porządków, a więc pozbycie się starych / nieużywanych / zniszczonych rzeczy, zadbanie o swoją przestrzeń, sprawia, że nabieram chęci na porządkowanie innych obszarów życia np. finansów. „Uporządkowanie” ich to kolejny obszar potencjalnych oszczędności.

Zaczynam bardziej cenić jakość, a nie ilość. Jestem bardziej skupiona i kreatywna, bo moich myśli nie rozprasza już bałagan.

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę zmotywowałam Cię do działania i że małymi krokami uda nam się wspólnie przeprowadzić wielkie sprzątanie. Zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów na ten temat (Wielkie Sprzątanie).

Napisz w komentarzach co o tym myślisz i czy podejmiesz się wyzwania.
Pamiętaj, żeby odkreślić wykonanie wyzwania w Dzienniku Wyzwań
(do pobrania – tutaj).

 

Perfekcyjny Rok – Lista wyzwań na 52 tygodnie >>