Niebieski Planer czyli narzędzie do planowania w „modułach”

Organizacja i planowanie odgrywają w moim życiu bardzo istotną rolę. Dzięki nim jest ono spokojniejsze, poukładane, często bezstresowe i myślę, że bardziej wartościowe.
Dobra organizacja i planowanie ułatwia mi realizuję założonych celów i bardziej świadome rozdysponowanie czasem pomiędzy obowiązki, a tym co dla mnie najważniejsze.

Zarówno w pracy, jak i w domu lubię mieć wszystko pod kontrolą. Narzędziem, które mi w tym pomaga jest mój Niebieski Planer.

Co zawiera Niebieski Planer?

To jest moje „centrum dowodzenia” ;) Służy mi on głównie do planowania zadań na poszczególne dni tygodnia i codziennego odznaczania wykonanych działań.
Lubię tworzyć w nim różnego rodzaju listy m.in. listy zakupów, rzeczy na wyjazd, książek, które chciałabym przeczytać, miejsc, które chciałabym odwiedzić i wiele, wiele innych. Zapisuję w nim wszystkie ważne daty oraz wydarzenia czy umówione spotkania. Staram się też zapisywać w nim to, co pozytywnego spotkało mnie danego dnia, czego nowego się nauczyłam i za co jestem wdzięczna. Często wpisuję tam różne „złote myśli” czy fragmenty z książek, które aktualnie czytam. Jako że praktycznie się z nim nie rozstaję, pomyślałam, że wypadałoby nadać mu jakieś imię ;) Jak pewnie zauważyliście na blogu, lubię kolor niebieski , więc nazwa nasunęła się sama – Niebieski Planer ;)

Korzyści wynikające z prowadzenia planera

Nawet nie pamiętam jak dużo razy dziękowałam sobie w myślach, że prowadzę organizer i wszystko notuję. Doceniam go jeszcze bardziej odkąd zostałam mamą. Dzięki niemu wiem, że jutro mam wizytę u dentysty, nie zapominam spakować dokumentów na wyjazd, mam gotową listę prezentów dla rodziny na święta czy zaplanowane posiłki na tydzień do przodu. I najważniejsze – nie muszę o tym wszystkim pamiętać. Wszystkie myśli mogę przelać na papier i pójść spokojnie spać. Rano natomiast wiem dokładnie od czego muszę zacząć, ponieważ wszystkie priorytetowe zadania mam już zaplanowane. Dzięki temu działam efektywnie, a czas nie przecieka mi przez palce. Dodatkowo mogę zapisywać postępy w prowadzanych przeze mnie nowych nawyków. A gdy mam gorszy dzień zaglądnąć na strony z pozytywnymi myślami i od razu poprawia mi się humor.

Jak powstał mój planer w modułach?

Z czasem zmieniał się sposób zapisywania różnych rzeczy czy częstotliwość planowania. Ale nigdy nie zmieniła się forma czyli zeszyt lub po prostu spięte ze sobą kartki, w których mogłam wszystko ręcznie zapisać. Nigdy nie sprawdziła się u mnie elektroniczna forma organizera czy kalendarza (oczywiście mówię tu o mojej „domowej” organizacji, ponieważ w pracy przy bardzo rozbudowanych, trwających kilka miesięcy projektach dokumentacja elektroniczna jest niezbędna).
Najwięcej frajdy sprawia mi bowiem „odhaczenie” na kartce wykonanego zadania.
To w sumie zabawne, jak dużo satysfakcji może dać ten mały „tik”  oznaczający uporanie się z daną kwestią, projektem czy zadaniem. Czy Tobie też sprawia to tyle przyjemności, czy może to tylko moje dziwactwo? ;)
Nigdzie nie znalazłam jednak organizera, którego forma do końca by mi odpowiadała. Chyba wynika to z dużej ilości rzeczy, które lubię zapisywać ;) Dlatego też opracowałam swój własny projekt, który modyfikuję i rozbudowuję według potrzeb. Dodaje kolejne moduły, jeśli widzę, że jest jakiś obszar, w którym muszę być bardziej zorganizowana lub rezygnuję z tych, które nie są mi potrzebne w danej chwili. Ostatnio na przykład powstały zupełnie nowe strony, które przydają mi się podczas planowania dnia z moim małym Synkiem (który wywrócił moje dotychczasowe super zorganizowane życie do góry nogami ;)

Wybierz moduł odpowiedni do Twoich potrzeb

Jeśli nie prowadzisz swojego planera, a chciałabyś gdzieś zapisywać swoje myśli i lepiej zorganizować swój czas, zapraszam Cię serdecznie do korzystania z mojego planera.
W kategorii „Niebieski Planer” w zakładce „Do pobrania” możesz znaleźć listę wpisów, które zawierają kolejne kartki Planera.

Zachęcam Cię również do zapisania się do Newslettera, aby na bieżąco otrzymywać informacjach o nowych wpisach i kolejnych modułach Niebieskiego Planera.

Każdy organizuje się na swój sposób. Każdy z nas ma różny rozkład dnia i różne upodobania co do rzeczy, które lubi organizować. Wybierz te moduły, które będą dla Ciebie przydatne. Może się okazać, że będziesz potrzebowała tylko jednej strony, bo reszta zwyczajnie nie jest Ci potrzebna. Jeśli jednak spodoba Ci się któryś z moich układów strony organizera, to wystarczy je wydrukować i zacząć notować.

niebieski planer kawa

Jak korzystam z Niebieskiego Planera?

Wydrukowane kartki Planera przechowuję w albumie ofertowym, dlatego łatwo jest mi dodać lub przełożyć strony według potrzeb. W celu łatwiejszego wyszukiwania odpowiedniej strony, wprowadziłam zakładki w formie kolorowych spinaczy do papieru. Każdy dział ma swój określony kolor „zakładko-spinacza” ;) np. czerwony – wszelkiego rodzaju listy, niebieski – plan posiłków, zielony – cele. Szybkie i proste rozwiązanie.
Planer ma bardzo prosty, „minimalistyczny styl”. Do jego uzupełniania również używam jedynie czarnego długopisu, czasem zdarza mi się umieścić jakieś małe rysunki. Oprawa kolorystyczna zależy od Ciebie. W Internecie możesz znaleźć dużo inspiracji, w jaki sposób udekorować swój organizer, żeby był bardziej „spersonalizowany”.

Inspiracje

Jeśli interesuje Cię temat prowadzenia bardziej „zaawansowanej” wersji organizera,
z systemem zapisu poszczególnych wydarzeń czy dat, poszukaj w Internecie informacji
o popularnym ostatnio Bullet Jurnal. Ja często inspiruję się zdjęciami umieszczonymi na Pinterest, gdzie można oglądnąć przepięknie ozdobione kartki z planerów.

zapisz sie na newsletter

Podziel się z innymi

Jeśli znasz osobę, która byłaby zainteresowana tematem, podziel się informacją
i podeślij jej link do mojego bloga.

Najfajniejsze w planowaniu jest to, że można zmieniać narzędzia, szukać najlepszego dla siebie sposobu. Mam nadzieję, że materiały będą dla Ciebie pomocne :)